building, joy, planning

Každý pasport stavby je zároveň jedinečný příběh

Co to znamená vytvořit pro objekt pasport stavby?

Pasport stavby – oficiálně nazvaný zjednodušená projektová dokumentace se pro různé objekty zhotovuje z různých důvodů. Momentálně je nejčastějším důvodem revize katastru nemovitostí, o které jsem se zmiňovala ve jednom ze starších článků. Ale určitě to není jediný důvod. Důvodem může být rekonstrukce objektu, přístavby, ale i prodej nemovitosti. 
 
Pro objekty postavené před rokem 1976 nezapsané do katastru nemovitostí je pasport stavby tou nejjednodušší možností jejich legalizace. Zároveň je to i nejlepší způsob, jak připravit stavbu k případnému prodeji. 
 
I když vzhledem ke stáří objektu nebyla žádná dokumentace dochována, má podle zákon vlastník povinnost dokumentaci obstarat. A nový majitel má při koupi nárok na její předložení. Vůbec už nezmiňuji na souvislost s „legálností“ stavby a případným pojistným plněním po neštěstích, které se bohužel někdy dějí. 

Co pasport, to neopakovatelný příběh

Když člověk jen tak projíždí kolem neznámého objektu, ani ho vlastně nenapadne, co se za jeho zdmi skrývá. Až když se otevřou dveře, začne se vyprávět nový příběh. Každý domeček má svá tajemství a překvapení. 

Tady mě krom přesnosti a dokonalosti všech detailů naprosto nadchnul takový malý sklípek, skoro utajený. Vlastně jsem dovnitř tehdy ani s těhotenským bříškem nevlezla. Ale bojovka to byla 🙂 A prostory, které se z venkova nezdály vůbec tak veliké, jako ve skutečnosti jsou. 

I ta nejmenší přístavba k jakémukoliv domečku má svůj důvod – nový člen rodiny, samozřejmě, musel se přistavit další pokojík. Změna v režimu života, všichni hromadně budovali koupelny, ale nebylo kde uvnitř, takže přístavby. Je to často stejné, ale pokaždé jinak. 

 

A někdy to je třeba i příběh s lehkým smutným nádechem, když něco končí. Ale s každým koncem se rodí i nový začátek. Takže bych všem domům přála, aby noví majitelé psali další kapitoly příběhu, který začal psát někdo cizí. Aby dům nebyl jen opravený dům, ale zase domov. 

Ať je pasport stavby předělem mezi tím,  co bylo a tím, co bude.  Ať u něj v dobrém zavzpomínáte na situace, které se v každé místnosti staly. Ať si v dobrém vzpomenete na dědečka, který stavěl tuhle garáž, na babičku, která si trvala na přístavbě koupelny, ať Vám zůstanou vzpomínky, i když se obálka domu třeba s novými majiteli změní. 

Chystáte se k prodeji nemovitosti nebo máte také nesoulad v katastru? Řešíte nezapsanou stavbu – chatu, stodolu, přístavbu nebo třeba starou garáž? Pak budete potřebovat pasport stavby. Tématu se věnuji také v následujících článcích. 

Pokud se Vás problematika týká, přečtěte si další z řady publikovaných článků:

Budu moc ráda, když mi dáte zpětnou vazbu, nebo vznesete jakýkoliv dotaz k uvedené problematice. Kontaktujte mě na stránkách www.vlastarohacova.cz, emailu info@vlastarohacova.cz a nebo přes formulář ZDE.