pasport

PASPORT STAVBY – praktická ukázka

PASPORT STAVBY - Téma, kterému se poslední dobou věnuji intenzivně. Teoreticky i prakticky.

A pro představu, co ta praktická část obnáší, Vám zde s dovolením vlastníků ukazuji objekty, které jsme díky vyhotovené zjednodušené dokumentaci (to je oficiální název pro pasport stavby) zlegalizovali.
 
Jedná se o objekty postavené před rokem 1976, tehdy nezapsané do katastru nemovitostí. Na nesoulad skutečného stavu přišel při revizi katastru nemovitostí katastrální úřad. Ten pak následně kontaktoval vlastníky a požadoval po nich doložení listiny, díky které může dojít k zanesení do katastrální mapy. 
 
Vzhledem ke stáří objektů byla volba jasná – legalizace proběhla na základě vyhotovení pasportu stavby

No nejsou to krásné objekty?

Stávajícím vlastníkům po předcích nezůstala žádná dokumentace. Pouze k původnímu objektu, která ale už neodpovídala skutečnosti. Díky vyhotovenému pasportu už v katastrální mapě lze najít zemědělské stavení, garáž i přístavbu vstupní verandy s kotelnou k rodinnému domu
 
Možná se na první pohled zdá, že to jsou obyčejné staré budovy, oprýskané.. na ten první pohled možná. Protože se v nich trvale nebydlelo. Ale věřte, že to byl jeden z nejkrásnějších objektů, které jsem navštívila. Měl totiž své kouzlo. 

Když si vzpomenu, s jakou hrůzou mi paní tehdy volala. Jaké nervy měla, když ji dorazil dopis z katastru nemovitostí, který jim jako majitelům sděloval, že mají odstranit nesoulad v katastru nemovitostí. Včerejší telefonát už probíhal v úplně jiném duchu a to mi udělalo obrovskou radost.

Často se setkávám se názorem, že snad „tu garáž necháme radši zbourat, než se někde procházet po úřadech.“ Ale opravdu tahle obava není na místě. Pasport stavby je nejjednodušší způsob legalizace staveb. Samozřejmě pokud dojde ke splnění podmínky,  že se k nemovitostem nedochovala žádná dokumentace. Nebo se dochovala jen částečně či neodpovídá skutečnosti – ale k posledním úpravám došlo před r. 1976. Vůbec se to nezdá, ale spousta objektů na zahradách, u rodinných domů a podobně tam stojí spousty let a pasport stavby na ně bez problémů aplikovat lze. 

Pokud se Vás problematika týká, přečtěte si další z řady publikovaných článků:

Budu moc ráda, když mi dáte zpětnou vazbu, nebo vznesete jakýkoliv dotaz k uvedené problematice. Kontaktujte mě na stránkách www.vlastarohacova.cz, emailu info@vlastarohacova.cz a nebo přes formulář ZDE.