RYCHLONÁVOD – jak jednoduše získat informace z KN

Tenhle návod je pro všechny, kteří mají pocit, že dohledat informace o své nemovitosti, je nadlidský úkol. Je to opravdu jednoduché a v pár krocích Vám ukážu, že to zvládne každý.

Projektanti, úřady i geodeti převážně vychází z parcelního čísla, ale pro soukromé účely postačí vyhledat podle čísla popisného. Katastr nemovitostí je veřejný seznam, a proto jsou všechny informace veřejně přístupné.

Jdeme na to:

1. Nejprve navštivte stránky https://www.cuzk.cz/

2. Vlevo nahoře použijte odkaz Nahlížení do katastru nemovitostí

Ukážeme si postup pro vyhledávání podle čísla popisného – u rodinného domu nejjednodušší. 

3. Použijeme odkaz Vyhledání stavby

4. Do prvního políčka zadáme název obce. Pokud má obec místní části, vybereme z nabízeného seznamu.

 

(alternativou je zadání dle ulice na druhé záložce)

5. Vyplníme číslo popisné a stiskneme Vyhledat

Rozbalí se nám Informace o pozemku. Pokud je součástí pozemku i stavba a informace od ní. Dále je orientace velmi intuitivní. Všímáme si například řádku Druh pozemku.

6. Jednoduchým odkazem získáme také informace o sousedních pozemcích.

7. Vpravo pak vidíme výřez katastrální mapy s vyznačením vyhledaného pozemku. Při kliknutí na tento výřez se otevře okno s kompletní mapou.

Na spodní liště pod mapou pak najdeme navigační klávesy, v mapě lze měřit, určit GPS polohu nebo po stisknutí tlačítka KN pak zjistit informace o pozemku, na který klikneme.

Pozor novinka!

Nově se ČÚZK brání velkému sběru dat o vlastnících z jejich stránek a tak na ochranu před automatizovaným sběrem dat zavedl novinku – ověření. 

V záhlaví svítí žlutý obdélníček a vede nás buďto k přihlášení nebo k zadání kontrolního kódu. Takže pokud budete potřebovat z nějakého důvodu kompletní výpis i s vlastníkem (např. pro doložení vlastnictví na úřady), zvolte zadat kontrolní kód

Po zadání kontrolního kódu pak uvidíte kompletní výpis včetně vlastnického práva a jiných zápisů

Na funkčnost systému to nemá vliv, jen se jedná o jeden krok navíc. Bohužel se musí při dalším novém zadání opakovat. 

Pokud pracujeme s daty déle a opakovaně, je možné se přihlásit.
 
Přihlášení přes e-identitu dnes má téměř každý. Nejznámější variantou je bankovní identita, kterou využíváme pro přihlášení k internetovému bankovnictví. Ale je zde i možnost eObčanka a další..
 
Pro „gurmány“ je tu stále přihlášení do účtu Dálkového přístupu, ale to využívají lidé, živící se v oblasti katastru – odhadci, realitky atd.

 

    

Návod je připravený opravdu jednoduše, snad Vám při řešení pomůže.