VŠECHNO zlé je pro něco dobré

Tenhle článek je tak trochu ze života. A měl by ukázat, že všechno zlé je pro něco dobré.

Ozvali se mi jedni klienti potom, co jim dorazil dopis z katastru. Jednalo se o zpracování pasportu k jejich nemovitostem. Neměli zanešenou přístavbu chodby k domu, garáž a hospodářská stavení na pozemku. Na vesnici úplně ukázkový stav. No radost z toho samozřejmě neměli, ale řešit se to musí. 

Když jsem tedy pustila do práce, procházela jsem nejdříve dostupné doklady v archivu tamního obecního úřadu. A čirou náhodou jsem tam narazila na povolení k nakládání s podzemními vodami. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, studnu má na pozemku u původního staršího domu téměř každý. Ale zarazilo mě na něm datum platnosti povolení, které bylo do konce roku.

well, old, wood

Při měření a zjišťování informací o původním domě jsme také došli k zásobování vodou. Jedna z běžných otázek, které se při zpracovávání pasportu klade.

„Ano, vodu máme z vodovodu…“.

„A studnu tedy máte k zálivce?“, ptala jsem se.

„Jojo, zaléváme z ní zahradu…“

No a až v tu chvíli mě napadlo se zeptat, zda ono povolení, které jsem viděla na obecním úřadě, mají prodloužené. Je totiž platné na dobu deseti let a platnost končila za pár týdnů. 

Nebudu to zbytečně natahovat, úplně náhodou jsme odhalili dobíhající povolení, jehož prodloužení není až takový problém. Sice s sebou nese další povinnosti, ale zařídit nové povolení by stálo mnohonásobně více sil, času a hlavně i financí.

Takže z toho vyplývá malý tip

Projděte si jednou za čas doklady, které ke své nemovitosti máte. Možná se i vyplatí pořídit si fotokopie dokladů dostupných na místním obecním úřadě. To opravdu doporučuji. Ohledně starších věcí je pak jakékoliv doložení jen ku prospěchu. Kopie se dříve běžně nedělaly a co si budeme povídat, úplný pořádek v to má málokdo. Mimoto se může stát, že se později v archivu nemusí najít vše, co v něm kdysi před lety bylo.

Tak vzhůru do pátrání! Když člověk listuje dokumenty klidně padesát let starými, narazí na spoustu zajímavých věcí. A třeba se přitom i příjemně zavzpomíná na dědečka, který nákres kreslil. Je to taková malá detektivka a věřím, že si to vlastně užijete. Jen stačí začít 😊